top of page
genelyesil.png

Kaş arası botoksu ihtiyacının sebeplerinden Kaş çatma ya da kızma gibi mimik hareketlerinin tekrarlayıcı etkileri sonucu kaş arasında çizgi şeklinde kırışıklıklar ortaya çıkar. Bu çizgilenme tek ya da birden fazla diklemesine şekildedir. Bu çizgilerin derinliği kişinin kaş çatma kaslarının gücüne ve ne kadar mimik hareketi yaptığı ile alakalıdır. Bazı bireylerde kaş çatma hareketini sağlayan korrugatör kaslar çok güçlüdür. Bu güçlü kasılma kaş arası bölgede ciddi bir baskı yaratır. Tekrarlayıcı hareketlerin sıklığı ise kişinin jest ve mimiklerine bağlıdır.

 

Kaş çatma hareketi sonrasında oluşan çizgilenme kişiyi daha kızgın ve asabi gösterir. Bu çizgilenme zamanla derinleşir ve ciltte hacim kaybı oluşturur. Bu evre oluşmadan tek başına Botoks kaş arası çizgiyi tedavi etmede yeterlidir. Bu yüzden botoksun kaş arası çizgi derinleşmeden uygulanması hem görünümü güzelleştirir hem de çizgilenmenin önlenmesi için koruyucu etki yaratır. Botox her bireyde kaşların çatma kasları üzerine aynı etkiyi sağlamaz. Çünkü botoksun kaslarda etkinliği ve duyarlılığı kişiye göre değişebilir. Genel olarak 15 ünite uygulanması yeterlidir. Bu doz kimi bireylerde kaşların çatmasını azaltırken kimi bireylerde tamamen bloke edebilir.

Herkesin bu bölgede istediği etkinlik farklılık gösterebilir. Bazı hastalar kaşları hiç çatmamak isterken bazı hastalar ise az miktarda kaş çatma hareketi yapmak isterler. Benim genel tarzım hastanın beklentilerini karşılamakla birlikte kişinin ifadesini bozmayacak kadar kaş çatma fonksiyonunu korumaktır. Bu kaş çatma etkisi kaş arası çizgilenme üzerine etkisi olmazken doğal ifadenin bozulması da engellenmiş olur.

Eğer kaş arası çizgi derinse tek başına Kaş arası botoksu maksimum etkiyi sağlamaz. Çünkü kaş arası çizgilenmede artık hacim kaybı olmuş ve çizgilenme kat izi formuna dönmüştür. Bu kat izi formunu düzeltebilmek için Kaş arası botoks ile beraber dolgu uygulaması en iyi sonucu verir.

Kaş Arası

Botoksu

Kaş Arası

Botoksu

bottom of page